Kanal tedavisi olmadan dolgu yapılır mı?

189 GÖSTERİM

Kanal tedavisi Nedir Acıtır mı? Kanal tedavisi neden yapılır? Kanal tedavisi ne zaman yapılır? Kanal tedavisi ne kadar sürer? Kanal tedavisi sonrası diş üstüne Basamama gibi sorularınızın cevaplarını buradan bulabilirsiniz.

Yorum Yap
U.D.
Uzman Diş Hekimi İbrahim MACİT
Tedavi olması gereken dişlerde öncelikle çürümüş bölge temizlenmeli ve uzaklaştırılmalıdır. Çürük doku dişin içerisinde bulunan sinir ve damar yapısına ulaşmış ise bu noktada kanal tedavisi yapıp sinirlerinde alınması gerekir. Eğer çürük doku sinirlere ulaşmışsa kanal tedavisi uygulamadan da dolgu işlemi yapılabilir. Dolgu işleminde dişin canlılığı korunacağı için ömrü de uzayacaktır.
  D.H.
  Diş Hekimi Nur Eğin MACİT
  Dişin canlılığını sağlayan damar sinir paketi dişin ortasında bulunur buna pulpa adı verilir çürük bu dokuya ulaşmamışsa sadece dolgu yapılarak diş tedavi edilebilir ancak pulpaya ulaşmış çürüklerde sadece dolgu yapılmaz kanal tedavisi yapılması üzerine dolgu yapılması gerekir.
   D.H.
   Diş Hekimi Kaan SARICA

   Kanal tedavisi teşhisini koyabilmek için bir çok faktör vardır. Bunlar çürüğün boyutu hastanın var olan şikayetleri radyografik muayene vs. Tüm bu faktörler göz önüne alınıp teşhis koyulur. Dolayısıyla her çürük dişe kanal tedavisi gereklidir diyemeyiz.

    ETİKETLER

    X
    GÖNDER
    Yeni Soru Sor