Gültepe Mh. Mustafa Şimşek Cad. Park Apartmanı no:24/a, 38140 Melikgazi/Kayseri

Ağız Çene Kistleri ve Tümörleri

Agiz Cene Kistleri Ve Timörleri Nedir?

Kistler; çene kemikleri içerisinde, içleri sıvı ya da yarı sıvı materyallerle dolu patolojik boşluklar olup, sıklıkla çene kemiklerinde ve daha ender olarak da ağız ve yüz bölgesinin yumuşak dokularında görülürler.

Agiz Diş Uygulamaları Çeşitleri?

Koruyucu Diş Hekimliği:Özellikle gençlik ve çocukluk döneminde diş ve ağız sağlığı önem taşımaktadır. Bu dönemde bireyin tertipli kontrol yaptırması ve kişisel hijyen kurallarına dikkat etmesi gerekmektedir. Bu yaş grubundaki kişilere azı dişlere fissür örtücü uygulama, topikal flor uygulama gibi yöntemler uygulanabilmektedir.
Ortodonti: uyumsuz ve çapraşık dişlerin uyum ilişkilerini teşhis ve kontrol eden, bu durumu önlemeye çalışan ve tedavisini yapan diş hekimliği branşının uzmanlık dalıdır.
Periodontoloji:Periodontoloji, dişleri çevreleyen dokular diğer adıyla diş etlerinde ve diş köklerini saran kemiklerde meydana gelen hastalıkları ve bu hastalıkların tedavisi ile birebir ilgilenen ana bilim dalı olarak tanımlanmaktadır.
Pedodonti:Pedodonti (Çocuk Diş hekimliği), 0-16 6ti (Çocuk Dişhekimliği), 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan bir anabilim dalıdır.
Ağız ve Çene Cerrahisi:Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi, diş hekimliğinin ağız, dişler ve çenelerle ilgili hastalıklarının, yaralanmalarının ve deformitelerinin tanı ve tedavisi ile uğraşan bir cerrahi dalıdır.
Endodonti:Hastalıklı veya hasar görmüş bir dişi çekmek yerine, endodontist, dişin içinin daha fazla zarar görmesini önlemek için enfeksiyonu ve çürüğü temizler. Kök kanal tedavisi, endodontistlerin hastanın dişinde gerçekleştirdiği en çok bilinen tedavidir.Bir kök kanalı sırasında, endodontist diş etrafındaki diş eti dokusu üzerinde lokal anestezi uygular ve sonra enfekte olmuş doku ve pulpayı dişin içinden alır.
Estetik Diş Hekimliği:İnsanlar dişlerinin; güzel, beyaz ve düzgün olması için pek çok yöntem kullanmaktadır.Estetik diş hekimleri, bu yöntemlerin tıbbi açıdan uygun olanlarını uygulamaktadır. Estetik diş hekimleri, çeşitli yöntemler ve müdahaleler ile insanların dişlerinin çok daha düzgün ve güzel görünmesine olanak sağlamaktadır. Bu müdahalelerin steril ortamlarda, sağlığa uygun yapılması çok önemlidir. Estetik diş hekimleri, diş üzerinde, diş etinde ve çene yapısındaki özellikleri inceleyerek yüz yapısına orantılı dişler tasarlamaktadır.

Çene Kistleri Nasıl Teşhis Edilir?

Çene kistleri, diş yapılarından kaynaklı olabilecekleri gibi, tamamen farklı bir embriyolojik kökenden de (ağız içi epitel gibi) kaynaklanabilirler. Genellikle belirtisiz olmakla beraber;
diş veya diş etine ait sorunlar
ağız içine akıntı
kötü tat ve koku
çenede veya diş kenarlarında fark edilen ağrısız şişlikler sık karşılaşılan şikayetler olarak bildirilmektedir.
İleri olgularda ise;
Trismus (ağız açamama)
His kaybı
Dişte sallanma
Patolojik kırıklara rastlanabilmektedir.

Operasyon Sonrası Ağrı ya da Sızı Olur mu?

Kist operasyonuda diğer cerrahi işlemler benzer biçimde anestezi altında yapılır ve hasta muamele esnasında herhangi bir ağrı hissetmez. Operasyon sonrası hasta antibiyotik, ağrı kesici ve antiseptik gargaralar kullanır. Operasyonu takiben 7-10 gün sonrasında da dikişler alınır.

Agiz Diş Uygulamaları Ne Kadar Sürede Yapılır?

Agiz diş uygulamaları hastanın genel sağlık, ağız ve diş sağlığı durumuna bakılarak 3 ile 4 ay gibi sürede tamamlanır. Bu süreç yapay diş kökünün canlı doku ile çene kemiğine kaynaması durumu için beklenen süredir. Hastadan hastaya fark etmiş olsa da bu süreler ortalama bir zaman dilimidir.İmplant tedavisinde en çok merak edilen ne kadar sürer veya çok ağrır mı gibi sorulara bu yazımızda açıklık getirmeye çalışacağız. Sağlık konusunda ilerleme gösteren tıp teknolojisi aynı hızla diş hekimliğinde de gelişmektedir. Farklı faktörlere bağlı olarak dişlerde var olan bir veya tamamen diş kayıplarında gerçeğe en yakın ve fonksiyon açısından en kullanışlı olan implant uygulaması tarafımızdan önerilir.

Çene Kisti Nedir ve Hastalarda Nasıl Belirtileri Vardır?

Diş etinde veye çene kemiğinde meydana gelen, içi sıvı yada yarı sıvı dolu, etrafı yumuşak bir doku ile kaplanmış patalojik oluşumlara kist denilmektedir.Sıklıkla sessiz sedasız gelişme eğilimi gösteren kistler, ağrıya sebep olmazlar. Bu nedenle genel olarak hastalar tarafınca fark edilmezler. Ancak belli bir büyüklüğe vardığında yüzde şişliğe sebep olur veya enfeksiyon meydana geldiği vakit ağrıya sebep olurlar ki bu durumda hastalar hekime başvururlar. Bunun haricinde ağız içine akıntı, kötü tat yada diş ve diş etine ilişkin sorunlara da sebep olabilirler. Çok ilerlemiş olaylarda ise çenelerin herhangi bir bölgesinde uyuşukluk, ağız açmada kısıtlanma veya patolojik kırıklara sebep olabilmektedir.
Çene Tümörü Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat etmek Gerekir?
Ameliyat sonrası hastanın lokal pansumanı ihmal edilmeden yaptırılmalıdır. İyileşme sürecinde çenenin herhangi bir darbe almaması oldukça önemlidir. Kişinin kemik iyileşmesinin değerlendirilmesi için rutin hekim kontrollerinin aksatılmaması gerekmektedir. Operasyon sonrası kemik dokusundaki iyileşme ve yaraların kapanma dönemi diş hekimleri tarafınca takip edilir. Bu süreçte ağız içi hijyenine hassasiyet göstermek gerekir.

 

Etiketler: kayseri ağız ve çene kisti, ağız ve çene kisti kayseri, ağız ve çene kisti, kayseri çene kisti, çene kisti kayseri, çene kisti, çene kisti tedavisi kayseri, kayseri çene kisti tedavisi, çene kisti tedavisi

×
WhatsApp WhatsApp