Gültepe Mh. Mustafa Şimşek Cad. Park Apartmanı no:24/a, 38140 Melikgazi/Kayseri

Kozmetik Diş Hekimliği

Kozmetik Diş Hekimliği Nedir?

Geleneksel diş hekimliği dişlerinizin ve diş etlerinizin sağlığına hitap ederken, kozmetik diş hekimliği dişlerinizin, ağzınızın ve gülüşünüzün görünümüne odaklanır. Kozmetik diş hekimliğindeki son gelişmeler, diş hekimlerinin gelişmiş diş beyazlatmadan yarı şeffaf diş kaplamalarına ve tam gülümseme makyajlarına kadar her şeyi sunmasına imkan tanıyor.Küçük değişikliklerden büyük ağız cerrahisine kadar, rengi bozulmuş, yontulmuş, şekli bozulmuş yada noksan dişleri tedavi edebilen bir oldukca kozmetik diş hekimliği tekniği vardır.

Kozmetik Diş Hekimliği Çeşitleri Nelerdir?

Diş beyazlatma:Hidrojen Peroksit veya Türevleri kullanılarak yapılan bir renk açma işlemidir. Kullanılan maddeler oksijen açığa çıkarır. Oksijenin ayrılmasıyla birlikte dişin rengi de açılır. Bu işlem; sarı, kahverengi veya gri renkli dişleri olan kişilerin daha beyaz dişleri olmasını sağlar.
Bonding:Dişin naturel rengine uygun estetik ve opasitede kompozit malzemesinin sertleştirilerek dişe uygulanması yöntemlerine verilen isimdir. Gülüş tasarımı uygulamaları içinde en oldukca kullanılan tekniktir. Uygulayacak hekimin sanatı ve tecrübesi, oluşacak netice için önemlidir.
Bonding önemli özellikleri

  • Dişlerde hiç aşındırma yapılmadan uygulanabilmesi
  • Genellikle randevu işlem seans sayısı az olması ve tek seansta 4-6 dişe kadar uygulanabilmesi
  • Belirli seviyeye kadar olan dişlerdeki aralıkları ve şekil bozukluklarının kolayca giderilmesi,
  • Kırın ve bölgesel bozukluk sahibi dişlerin düzeltilmesi,
  • İyi bir bakımla uzun ömürlü sonuçlar elde edilmesi,
  • Doğru cilalama ve yıllık kontroller ile doğal dişlerle benzer renklenme oluşması,
  • Uygun vakalarda anestezi ihtiyacı olmadan uygulanabilmesi,

Lamine Diş:Fiziksel yapıları güçlendirilerek oldukca ince bir tasarımla porselenden üretilen laminalar, çoğu zaman ön dişlere uygulanmaktadır. Latincede ‘’yaprak’’ anlamına gelen lamina, yaprak şeklinde ince yapısıyla harika güzel duyu görünümlerin oluşmasına imkan sağlamaktadır. Diş dokusunun en asgari miktarda kaybedilmiş olduğu lamine diş uygulamaları, dişler kesilmeden ve ancak ön yüzleri 0,3, 0,7 mm inceltilerek yapılır.
Diş Düzeltme:Diş düzeltme tedavisi Invisalign olarak da isimlendiriliyor. Bu metot bir dijital tedavi teknolojisini içeriyor. Diş düzeltme kısacası tel kullanmak zorunda olmadan da dişlerinizdeki bozuklukları tedavi edebiliyor.
Bir çeşit ortodontik tedavi bulunmasına karşın bu yöntemde dışarıdan tedavi olduğunuz belli olmadığı için avantajlar fazladır. Diş teli ile kıyaslandığında hastalar için daha konforlu bir yoldur. Hız olarak da daha kısa müddette sonuca ulaşılır.
Gülüş Tasarımı:Halk arasında “Hollywood gülüş tasarımı” olarak da anılan gülüş tasarımı, muhtelif nedenlerle estetiği bozan diş ve dişetindeki farklılıkların hastanın gereksinimleri ve yüz şekline göre organik ve güzel bir görünüme kavuşturulmasını elde eden tedavi yöntemidir.

Kozmetik Diş Hekimliği Uygulamaları Nelerdir?

Kozmetik diş hekimliği uygulamaları lekeli, renklenmiş, aşınmış, yontulmuş, kırılmış, yanlış hizalanmış, şekli bozulmuş, fazla boşluklu dişlerin düzeltilmesinde oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Kozmetik ya da estetik adı verilmiş olsa da restoratif tedavileri kapsayan süreçleri de içerebilmektedir.

Estetik diş planlamalarında; bir tedavi planı geliştirmek için hastalarla birlikte çalışırlar. Hastanın beklentileri ve genel ağız sağlığını değerlendirerek çeşitli tedaviler önerirler. Amaçları hastanın beklentisinde olan estetik dişlerin elde edilmesidir.

Estetik Diş Hekimliği Tedavi Türleri?

Diş Beyazlatma:Sağlıklı ve beyaz dişler, estetik açıdan oldukça büyük önem taşıyan bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Beyaz dişlere sahip olmak için uygulanan diş beyazlatma işlemleri, son yıllarda diş hekimleri tarafından sıklıkla uygulanan tedaviler arasında yer almaktadır. Dişler dışsal veya içsel etkenler sebebiyle renk değişikliğine uğramaktadır. Beyazlatma; kimyasal ajanlar kullanılarak renk değişikliğine uğramış bu dişlerin renklerinin açılmasını içeren bir işlemdir. Bu işlemin amacı dişlerde mevcut olan lekelerin renginin açılması ile diş renginin daha beyaz olmasını sağlamaktır. 

Seramik Lamine – Kompozit Lamine:Lamine diş (laminey, lamine ya da lamina olarak da bilinir), görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen bir çok diş bozuklukları için kozmetik çözümdür. Laminat kaplamalarda temel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesini amaçlayan bir tedavi şeklidir. Çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle birlikte, doğal bir işlev kazandırmak için yeterlidirler.

Diş Kaplama – Kuronlar:Diş kaplamaları, diş eti çizgisinin üzerindeki tüm çürümüş ve ya hasar görmüş diş tedavi edilir. Sağlam diş üzerine oturur ve dişin şeklini, boyutunu ve estetik görünümünü geri kazandırır. Kuronlar, dişlerin kırılması ya da çatlaması gibi durumlarda kullanılabilirler. Şekilsiz ya da ciddi şekilde rengi değişmiş dişleri kapatmak için, estetik amaçlarla da kullanılabilirler. Kaplamalar, metal, porselen – metal karışımı, reçine ya da seramikten yapılabilirler.

İnley ve Onley:İnleyler ve onleyler altın, porselen ve ya kompozit malzemelerden yapılabilirler. Çürük ya da hasar görmüş dişleri doldurmak için kullanılırlar. Tek bir diş hekimi ziyaretinde kolayca uygulanabilirler. Dolgu, dişin merkezine doğru yapıldığında inley, dişin bir ve ya daha fazla ya da ısırma yüzeyini kapladığında onley olarak adlandırılır. Endokron da bu nesil bir yapıdır. Farkı daha çok alanı içermesidir.

 

Etiketler: kayseri kozmetik diş, kozmetik diş kayseri, kayseri kozmetik diş hekimliği, kozmetik diş hekimliği kayseri, kozmetik diş, kozmetik diş hekimliği

×
WhatsApp WhatsApp