Gültepe Mh. Mustafa Şimşek Cad. Park Apartmanı no:24/a, 38140 Melikgazi/Kayseri

Kanal Tedavisi

KANAL TEDAVİSİ NEDİR?

Diş çürüğü, travma veya çatlaklar diş sinirlerinin ölmesine neden olabilir. Bu durumda dişiniz genellikle kanal tedavisi ile kurtarılabilir . Şiddetli ağrı, şişlik, sıcağa veya soğuğa karşı hassasiyet veya koyulaşan bir diş, bir kanal probleminin var olduğunun işaretleridir. Kanal tedavisinin amacı diş ağrısını ortadan kaldırmaktır.Kanal Tedavisi kısaca dişin temizlenmesini ve ağrıya neden olan enfeksiyonun giderilmesini içeren diş ağrısı tedavisidir.

Diş çürüğü, travma veya çatlaklar dişlerin sinirlerinin ölmesine neden olabilir. Bu meydana geldiğinde dişiniz genellikle kanal tedavisi ile kurtarılabilir . Şiddetli ağrı, şişlik, sıcağa veya soğuğa duyarlılık veya koyulaşan diş, bir kanal sorunu olduğunun işaretleridir. Kanal tedavisinin amacı diş ağrısını gidermektir.

Kök Kanal Tedavisi kısaca dişin temizlenmesini ve ağrıya neden olan enfeksiyonun giderilmesini içeren diş ağrısı tedavisidir. Temizlenen diş daha sonra bir çözelti ile muamele edilerek ve dolgular yerleştirilerek daha fazla enfeksiyondan korunur. Parladent Özel Ağız ve Diş Sağlığı Polikinliği, Kayseri'de oldukça uygun maliyetli, ağrısız kök kanal tedavisi sunmaktadır.

Kök kanalı, aslında dişin içinde bulunan içi boş bir alandır. Ağızda yaşayan bakteriler veya yediğimiz besin maddelerinden gelen bakteriler yavaş yavaş bu boşluğa taşınır. Oradan "kanal" vasıtasıyla sinirlere, dokulara ve dişin tabanına geçerler. Sinirleri etkileyen bakteri miktarı tolerans seviyenizin üzerine çıktığında dişiniz ağrımaya başlar. Bu, bir kök kanal prosedürüne ihtiyaç duyduğunuz zamandır.

Bir kök kanalı prosedürü sırasında diş hekimi , enfekte olmuş kan damarlarını, dokuları ve sinirleri dişten çıkarır, kontaminasyondan kurtulmak için oyuğu sulayacak ve ardından dişin pulpasını dolduracaktır. Diş daha sonra üzerine bir taç takılabilecek şekilde şekillendirilir. Sonuç olarak diş güçlendirilir ve doğal görünür.

KANAL TEDAVİSİ KİMLER İÇİN UYGUN DEĞİLDİR?

Bir kişi aşağıdakilerden muzdaripse kanal tedavisi için uygun değildir:

  1. Hipertansiyon
  2. Şeker hastalığı
  3. Enfeksiyonlar veya ateş
  4. Osteoporoz (kemiklerin kırılgan ve zayıf olduğu durum)
  5. Otoimmün hastalıklar

KÖK KANAL TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

İlk olarak, diş hekimi size lokal anestezi verecektir bu, çürük dişin yakınında bir enjeksiyon anlamına gelir. Bu küçük diken dışında, prosedür boyunca çok fazla acı hissetmeyeceksiniz. Daha sonra, dişin "pulpası" olarak adlandırılan şeyi ortaya çıkarmak için enfekte olmuş dişin üst kısmını delmeye devam eder. Pulpa, dişinizi çene kemiğinize bağlayan bir grup doku, sinir, arter ve damardır. Bu, bakterilerin yediği ve hasar verdiği ve diş ağrısına neden olan kısımdır.

Artık yerel diş hekimi , pulpanın enfekte olan kısmını parçalamak ve çıkarmak için küçük "dosyalar" kullanıyor. Ayrıca dişinizden kemiğinize uzanan küçük yolları veya "kanalları" da temizleyecektir. Ardından, kalan mikropları öldürmek ve daha fazla mikrobiyal enfeksiyonu önlemek için ilacı boşluğa püskürtür / yerleştirir. Son olarak, temizlenen alan geçici olarak yumuşak bir malzeme ile doldurulur.

Daha sonraki oturuşlarda oyuk “dolgularla” doldurulur ve ardından tedavi edilen dişin üzerine kalıcı bir kron yapıştırılır. Bu taç, tercihinize göre porselen veya metalden yapılabilir.

KANAL TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

Kanal tedavisi bazen bir seansta halledilirken bazen ise iki seansta çözülebilmektedir. Bunun nedeni, dişte oluşan çürüğe bağlıdır. Buna ek olarak nadiren kanal tedavisinin üç seansta tamamlandığı da görülebilmektedir.Bir kişinin kanal tedavisi yapabilmesi için endodontist veya diş hekimi olması gerekmektedir. Endodontistler de bir çeşit diş hekimidir. Diş hekimliğine ek olarak dişin pulpa katmanı ve diş siniri konusunda uzmanlıkları vardır.Kanal tedavisini yapılmasındaki ilk aşama, kök kanallarının nasıl bir durumda olduğunu görmek amacıyla röntgen çekilmesidir. Bu röntgen sayesinde çürük dişin etrafında herhangi bir kemik enfeksiyonu varsa bu da

görülmektedir.Bu işlem tamamlandıktan sonra uzman doktor tarafından lokal anestezi yapılır. Lokal anestezi sayesinde diş ve çevresinde bulunan sinirler uyuştuğu için hasta herhangi bir acı hissetmez.Diş ve çevresi uyuştuktan sonra doktor tarafından dişin etrafındaki alana su geçirmeyen bir madde konulur. Bunun amacı, dişin ve çevresinin ıslanmasını engellemektir. Ardından dişin içerisinde enfeksiyon oluşan yere ulaşıp tedavi edilir.

KANAL TEDAVİSİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER 

  1. Kanal tedavisi herhangi bir sebepten dolayı ikinci veya üçüncü seansa sarktıysa, tedavi edilecek olan dişin tedavi bitimine kadar tedavi gören dişini daha az kullanması gerekmektedir.
  2. Kanal tedavisi yapılan dişin işlemleri tamamıyla bitmiş olsa dahi en aşağı birkaç saat kesinlikle herhangi bir şey yenilmemeli ve içilmemelidir.
  3. Dişinize kanal tedavisi yapıldıktan 3 ila 4 gün geçinceye kadar kesinlikle normale göre sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerekmektedir.
  4. Tedaviden sonraki süreçte her gün düzenli olarak diş fırçalanmalıdır. Eğer fırçalayan bir kişiye yapıldıysa kişi, aynı düzenine devam etmelidir.
  5. Diş hekimi ya da endodontist tarafından diş ipi veya gargara verildiyse kesinlikle kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde diğer dişlerde de aynı problemlerin yaşanması muhtemel olacaktır.

KANAL TEDAVİSİ FİYATLARI 2022

Kanal tedavisi fiyatları dişe ve diş çürüklerinin ciddiyetine göre değişmektedir. Dişin yeri, diş kliniğindeki seans sayısı ve kanal tedavisini gerçekleştirmek için kullanılan teknoloji de önemli faktörlerdir. Lazer destekli kanal tedavileri size daha pahalıya mal olur ama daha fazla konfor sağlar. Prestijli bir diş kliniğinde ve deneyimli endodontistlerde yapıldığında kanal tedavisinin sonuçları kalıcı kabul edilir.

 

Etiketler: kayseri kanal tedavisi, kanal tedavisi kayseri, kanal tedavisi

 

×
WhatsApp WhatsApp