Gültepe Mh. Mustafa Şimşek Cad. Park Apartmanı no:24/a, 38140 Melikgazi/Kayseri

Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı Nedir?

Smile Design, herhangi bir nedenle diş ve diş etlerinde meydana gelen olumsuzluklar sonucu estetik görünümünü yitirmiş hastaların dental yönden hem sağlığına kavuşturulması hem de estetik yönden dişlerine ve dolayısıyla gülüşlerine doğal bir görünüm kazandırılması işlemidir.

Gülüş Tasarımı Çeşitleri

Çekici Estetik Gülüş (Sexy Smile): Gülüş tasarımı yaptırmak isteyenlerin en çok tercih etmiş olduğu gülüş çeşitleri arasındaki sexy smile, ön dişlerin diğerlerine nazaran daha uzun tasarlanması ile oluşturulur.
Entelektüel Gülüş (Sophisticated Smile): Dikkati yüzün alt kısmına çeken gülüş tasarımında kişiye daha olgun, bilinçli ve entelektüel görünüm kazandırılır.
Sportif Gülümseme (Sporty Smile): Gülüş estetiği çeşitleri arasında en oldukca tercih edilenlerden olan sportif gülümseme, orta kesici dişlerin yan kesici dişlerden uzun olmasıyla tasarlanır

Gülüş Tasarımı nasıl yapılır?

Gülüş tasarımında öncelikle hastanın estetik beklentilerini doğru olarak idrak etmek ve gereksinimleri doğru belirlemek oldukca önemlidir. Hasta ağzından alınan ölçüler vasıtasıyla hazırlanan modeller üzerinde sorunlar belirlenir ve planlamalar yapılır. Daha sonrasında hastaların ağız içi ve yüz fotoğraflarıyla bilgisayar ortamında özel programlar kullanılarak ölçümlemeler yapılır ve yüz şekline uyumla hesaplanır. Tedavi hemen sonra oluşacak en yaklaşık görüntüler yine programlar ve hasta ağzına aslına uygun halde hazırlanan geçici restorasyonlarla hastaya sunulur ve fikirleri alınır.Planlamalar tamamlandıktan sonrasında eğer ortodontik tedaviye gerek duyulmazsa ilk önce diş etlerinde var olan seviye bozuklukları düzenlenir. Diş eksikliklerinin bulunmuş olduğu durumlarda planlanan implant işlemleri ve lüzumlu görülen öteki cerrahi uygulamalar gerçekleştirilir. Cerrahi uygulamaların iyileşme dönemleri tamamlandıktan sonra ihtiyaç duyulması halinde diş beyazlatma işlemleri uygulanır.

Gülüş Tasarlamada Kriterler Nelerdir?

Gülüş tasarımı, her kişiye hususi olarak tasarlandığı için estetik diş hekimi uzmanlarının dikkat etmeleri gereken hususlar vardır. Yüzün şeklinden cinsiyete, yaştan mesleki konuma, gözlerin ve burnun şekline kadar dikkat edilecek ve altın oranı sağlayacak gülüş tasarımı kriterleri bulunmaktadır. İlk olarak ferdin ağız ve diş sağlığının oluşturulması, arkasından tedavi için uygun olup olunmadığına karar verilmesi gerekmektedir.

 1. Gingival sağlık
 2.  Ağız kapanışı
 3. Diş aksı
 4. Zenith noktaları – Gingival seviyelerde denge
 5. interdental kontağın seviyesi
 6.  Diş boyutları
 7.  Diş formu
 8.  Diş karakterizasyonu
 9.  Yüzey yapısı
 10. Diş rengi
 11. İnsizal kenar konfigürasyonu
 12.  Alt dudak çizgisi
 13. Gülüşte simetri hususlarını göz önünde bulundurmaktadır.

Etiketler: kayseri gülüş tasarımı, gülüş tasarımı kayseri, gülüş tasarımı

×
WhatsApp WhatsApp